Нардепів цікавить як буде реалізовано питання електронних повісток, повідомив заступник голови комітету ВР з національної безпеки, оборони та розвідки Єгор Чернєв. За його словами, не всі військовозобов’язані громадяни мають доступ до цифрових ресурсів.
Важливо також розглянути питання про можливість запровадження примусових заходів для громадян, які виїхали за кордон. Йдеться про можливе позбавлення права на консульські послуги.
“По-перше, чи здатні наші консульські служби ефективно реалізувати ці заходи. По-друге, наскільки ефективними будуть такі дії: чи повернуться люди, чи будуть загублені назавжди”, – зазначив народний депутат.
Зі свого боку зауважимо, що хоча в Міноборони й стверджують, що в оновленому проєкті закону враховано коментарі та зауваження спільно з Генеральним штабом, урядом і народними депутатами, на ділі новий документ ще гірший за його першу редакцію. За прикладом далеко ходити не потрібно – у першій редакції урядового законопроєкту про мобілізацію було закладено норму про електронні повістки, але депутати закликали її виключити. Ось тільки згідно з новим проєктом закону, повістки все ж надсилатимуть в електронний кабінет призовника. Причому, електронна повістка вважатиметься врученою, навіть якщо громадянин її не бачив, а реєстрація електронного кабінету призовника буде новим обов’язком громадян.
До того ж мобілізаційний законопроєкт передбачає неприємне “нововведення” для громадян України, які перебувають за кордоном. Так, будь-які консульські послуги за кордоном, зокрема й заміна закордонного паспорта, для військовозобов’язаних будуть можливими тільки за пред’явленням військово-облікового документа.