Кількість західних компаній, які виявили бажання приєднатися до процесу відбудови України, поступово зростає. Приватні та державні іноземні фірми вже активно працюють над планами з післявоєнної реконструкції країни. За даними Європейського інвестиційного банку, обсяг інвестицій у цей проект може перевищити 1 трлн доларів.
У числі компаній, які мають намір долучитися до відновлення України після війни, зазначаються такі:
- Metinvest B.V. – найбільший виробник сталі, який розраховує, що для будівництва житла та соціальної інфраструктури за наступні 5-10 років знадобиться близько 3,5 млн тонн сталі.
- Rheinmetall AG – німецький машинобудівний та виробник зброї, який планує запустити в Україні виробництво 155-мм артилерійських боєприпасів.
- Fixit – виробник будівельних матеріалів, який минулого року оголосив про відкриття нового виробничого підприємства на заході України.
- Bayer AG – хімічна компанія, яка планує інвестувати у виробництво насіння.
- Waagner-Biro Bridge Systems – австрійська компанія, яка вже почала працювати в західних областях України, виготовляючи модульні сталеві мости, які перетинають річки та долини.
Також турецькі компанії, зокрема Onur Group у співпраці з корейською Samsung C&T Corp та Dogus Construction, працюють над відновленням мостів та доріг в Україні. Найбільша з них, Onur Group, вже виконала 70 проєктів на суму близько 1 млрд доларів.
Процес відбудови не лише передбачає великі фінансові вкладення, але й має свої виклики і нюанси. Зокрема, потрібно зосередитися на підтримці людей та їхнього благополуччя, а не лише на фінансах. Головна економістка Європейського банку реконструкції та розвитку підкреслює, що успіх відбудови України залежить від терпіння українців та виконання мирних угод, а також від дотримання Росією міжнародних зобов’язань.
Голова Держагентства з розвитку інфраструктури та реконструкції України вважає, що країна має перспективу кращої відбудови, ніж коли-небудь раніше. Однак успішне відновлення вимагає часу, терпіння та взаємодії з усіма зацікавленими сторонами.