Благовіщення Пресвятої Богородиці: історія, значення та традиції свята

Благовіщення Пресвятої Богородиці – одне з дванадцяти найбільших християнських свят, яке має особливе значення для всіх вірян. Воно входить до числа неперехідних свят і щороку відзначається 25 березня (за новим календарем). Це свято символізує початок спасіння людства та є однією з найважливіших подій у християнському календарі.

Назва “Благовіщення” походить від слова “благовість”, що означає “добра звістка”. В цей день згадується подія, описана в Євангелії від Луки, коли архангел Гавриїл з’явився Діві Марії в місті Назареті та сповістив їй, що вона стане матір’ю Сина Божого – Ісуса Христа. Це було початком втілення Божого плану спасіння людства.

Цікаво, що в перші століття християнства Благовіщення мало інші назви: “Сповіщення”, “Зачаття Христа”, “Початок спокутування”. Остаточно його офіційна назва утвердилася в VII столітті.

У чому зміст свята Благовіщення

Пресвята Богородиця до 14 років виховувалася при храмі, а потім мусила вийти заміж, оскільки батьки її на той час уже померли. Однак Марія дала Богові обітницю залишитися назавжди Дівою. Тому священники заручили її з далеким родичем, вісімдесятирічним старцем Йосифом, щоб він піклувався про неї й охороняв її дівоцтво.

У день Благовіщення Діва Марія читала Священне Писання, коли їй з’явився архангел Гавриїл і сказав: “Радуйся, Благодатна! Господь з Тобою! Благословенна Ти між жонами”. Тим самим він повідомив, що саме вона стане Матір’ю Божого Сина.

Здивована Марія запитала ангела, як може народитися син у тієї, яка не знала чоловіка. На що архангел Гавриїл зазначив: “Дух Святий найде на тебе й сила Всевишнього окриє тебе, тому й святе, що народиться, назветься – Син Божий!”. Збагнувши волю Божу, Пресвята Діва відповіла: “Я раба Господня, нехай буде мені згідно зі словом твоїм”.

В Назареті, на тому місці, де Архангел Гавриїл благовістив Діву Марію, побудований храм в пам’ять Благовіщення Богородиці.

Традиції Благовіщення

У день Благовіщення Пресвятої Богородиці, як і в інші великі церковні свята, кожному вірянину слід постаратися відкласти свої справи й піти до храму помолитися.

Попри те, що в цей час триває багатоденний Великий піст, церковний устав дозволяє у день Благовіщення поласувати стравами з риби та морепродуктів.

Загалом свято Благовіщення потрібно провести в гарному настрої, з радістю і вдячністю, з сім’єю та друзями. Цього дня не варто сперечатися, лихословити, обманювати, сердитися і дратуватися, а також займатися важкою роботою (на Благовіщення навіть пташка гніздо не в`є).

Прикмети і звичаї на Благовіщення

В народі Благовіщення одержало назву “третьої зустрічі весни” (після Стрітення і Сорока Мучеників). Вважається, що весна в цей день остаточно поборола зиму, Бог благословляє землю і відкриває її для сівби. За народними уявленнями, лише після Благовіщення можна було розпочинати польові роботи. Раніше ж “турбувати” землю вважалося великим гріхом.

До цього свята лелеки зазвичай прилітали з вирію та починали вити гнізда. Існувало повір’я, що на Благовіщення відкривалася земля і з неї виповзали змії, вужі та інші плазуни. У цей день здавна існував звичай випускати на волю пташок: “Щоби співали на волі, Бога прославляли та просили щастя-удачі тому, хто їх випустив”. Господар випускає на волю, на сонце також всіх тварин, навіть пса і кота виганяє на подвір’я — “щоб чули весну і самі про себе дбали”. Пасічники цього дня виставляють на двір вулики.

На Благовіщення, казали, досить тільки торкнутися якого насіння, чи зерна, щоб воно зараз же втратило свою сходову силу і ніколи не заплідниться. Не можна, казали, також підкладати того дня і яйця під курку, бо зробляться бовтунами, або вилупляться з них каліки.

У церкві цього дня святять проскури. Потім пасічник проскуру кришить та висипає її у мед, “щоб бджоли роїлися”, а сівач змішує з землею та сіє по чотирьох кутах ниви — “щоб дощова хмара ниви не минала”; проскуру заривають у землю, “щоб град посіву не побив”. Благовіщенську проскуру, як і богоявленську та стрітенську воду, зберігали за образами.

Вважалося, що, коли на Благовіщення, йдучи по воду, дівчина знайде квітку первоцвіту, цього літа вона вийде заміж. Пролісок, що знайдуть на Благовіщення, віщує щастя. Якщо вмитися водою, в яку покладеш цей пролісок — будеш вродливою.

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Популярне

Поділитися дописом:

Більше подібного
ТУТ

Віталій Кличко отримав 1,1 млн грн роялті від британського агентства спікерів

Мер Києва Віталій Кличко задекларував дохід у розмірі понад...

Настя Каменських зворушливо привітала Потапа з днем народження

8 травня український репер, продюсер та шоумен Потап святкує...

САП вимагає конфіскації авто родини екскерівника Харківського ТЦК

Державне бюро розслідувань спільно з Нацагентством з питань запобігання...

У 2025 році пенсії держслужбовців сягнуть 17 тисяч

В Україні пенсіонери, які працюють на державній службі, можуть...

Збройний конфлікт у передмісті Києва: стрілянина забрала життя чоловіка і жінки

У четвер, 8 травня, в селі Софіївська Борщагівка під...

Українцям загрожують віялові відключення світла влітку

Влітку українцям можуть загрожувати відключення електроенергії через дефіцит стабільної...

На Львівщині прикордонник вкрав бойовий дрон і намагався продати його за $17 тисяч

У Львівській області викрили прикордонника, який намагався незаконно продати...

Полякова та Єфросиніна пройшлись по Тіні Кароль у новому випуску шоу «Дорослі дівчатка»

Тіна Кароль знову стала героїнею жартів у шоу «Дорослі...