Вседозволеність ТЦК і порушення принципів демократії: адвокатка “рознесла” новий законопроєкт про мобілізацію

Адвокатка розібрала новий законопроєкт про мобілізацію.

Народні депутати внесли до Верховної Ради законопроєкт про мобілізацію та військовий облік (№10378). Він одразу викликав багато обурення в соціальних мережах. За результатами нашого опитування, проєкт закону не підтримують понад 80% українців.

Законопроєктом пропонується внести низку змін, які передбачають суворіші покарання для ухилянтів, можливість вручення електронних повісток, відміну відстрочки для деяких категорій та інше.

Законопроєкт № 10378: коротко про головне

Новий законопроєкт містить 72 аж сторінки. Усі зміни стосуються питань мобілізації, військового обліку та проходження військової служби. Зазначимо, що наведений нижче перелік нововведень, які запрацюють у разі ухвалення законопроєкту в такій редакції, не є вичерпним.

Обов’язкова реєстрація в електронному кабінеті

Проєктом закону передбачається обов’язкова реєстрація в електронному кабінету призовника, військовозобов’язаного, резервіста.

Електронні повістки

Надсилання повісток стане можливим через електронний кабінет чи електронну пошту. Адвокатка пояснила: якщо у вас немає електронної пошти та не зареєстрований електронний кабінет, повістки будуть надсилатися та вручатися звичним способом.

Уточнення облікових даних

Згідно з законопроєктом, військовозобов’язаний повинен буде уточнити свої облікові дані через Центр надання адміністративних послуг (ЦНАП) або особисто прибути в Територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (ТЦК СП) протягом 60 днів з дати початку проведення мобілізації.

За порушення обов’язку щодо реєстрації електронного кабінету, чи поновлення облікових даних, будуть наступати негативні наслідки у вигляді обмежень в деяких правах.

Новий порядок вручення повісток

Проєктом закону хочуть уточнити порядок вручення повісток (крім надсилання через електронний кабінет чи пошту), представниками ТЦК СП та поліцейськими, в приміщенні ТЦК СП, за місцем проживанн, роботи або в громадських місцях.

Марина Бекало наголосила, що повноваження поліцейських передбачені виключно Законом України “Про національну поліцію”. Тому повноваження на вручення повісток також має передбачатися профільним законом.

“Тож в цій частині законопроєкт ще потребує доопрацювання, оскільки дії поліцейських будуть розцінюватися як перевищення повноважень. За запропонованими змінами передбачається лише спільне оповіщення з ТЦК СП військовозобов’язаних, за відповідним зверненням ТЦК СП. Але окремого повноваження на вручення повісток проєктом не передбачається”, — розповіла адвокатка.

Поліцейські зможуть роздавати повістки

У разі надання таких окремих повноважень поліцейським профільним законом щодо вручення повісток, вони будуть мати законні підстави на вручення повісток в громадських місцях, за місцем проживання чи роботи військовозобов’язаного.

Обмеження для ухилянтів

За неявку за повістками до ТЦК СП законопроєктом передбачаются такі обмеження:

  • заборона виїзду за кордон;
  • заборона на проведення операцій з рухомим та нерухомим майном;
  • обмеження на право керування власним транспортним засобом та отримання посвідчення водія;
  • обмеження права на користування та розпорядження коштами та іншими цінностями. Тобто будуть блокуватися видаткові операції по рахункам в банках);
  • відмова в укладенні кредитного договору, договору позики;
  • призупинення отримання пільг та послуг від держави.

Такі міри мають тимчасовий характер, до виконання вимог законодавства про мобілізацію, та припиняються безпосередньо керівником ТЦК СП шляхом надіслання повідомлення до Єдиного реєстру боржників.

“Але порядку внесення таких обмежень, так саме як і зняття таких обмежень, проєктом не передбачається, що однозначно потребує доопрацювання”, — зазначила Марина Бекало.

Військова підготовка для всіх

Проєктом закону пропонується запровадити базову загальновійськову підготовку до трьох місяців для всіх громадян України віком від 18 до 25 років при всіх навчальних закладах. А також базову військову службу за бажанням до 25 років для тих, хто не пройшов базову загальновійськову підготовку.

Право на відстрочку отримають нардепи

Згідно з законопроєктом, право на відстрочку отримують чинні народні депутати України та депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим.

Відстрочку “заберуть” в осіб з інвалідністю ІІІ групи

Згідно з законопроєктом, право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації мають особи з інвалідністю І чи ІІ групи, або особи, які тимчасово не придатні.

Призовний вік знизять

Проєктом закону пропонується змінити призовний вік в Україні з 27 до 25 років.

Військово-облікові документи постійно носити з собою

Законопроєктом передбачається обов’язок мати при собі військово-обліковий документ з відповідними відмітками  про взяття/зняття чи виключення з військового обліку. Які ТЦК СП мають право витребувати та фотографувати.

“Відсутність військово-облікового документу буде розцінюватися як порушення правил військового обліку, за що передбачається адміністративна відповідальність за чинною статтею 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення”, — розповіла адвокатка.

Що має насторожити українців

Усі ці пропозиції ще можуть бути змінені, оскільки законопроєкт мають розглянути в парламенті. Перше засідання відбудеться 10 січня 2024 року. Марина Бекало каже, ймовірно, документ буде ще доопрацьовуватися.

“Але, на мій погляд, те що однозначно має насторожити українське суспільство, так це наділення керівників ТЦК СП інструментами обмеження прав громадян. Такі міри є не просто порушенням майнових прав громадян, але й порушує конституційний принцип презумпції невинуватості”, — розповіла адвокатка.

Спочатку вина військовозобов’язаного має бути доведеною в судовому порядку, після чого державний виконавець, а не керівник ТЦК СП, має вносити відповідні обмеження щодо винної особи в Єдиний реєстр боржників.

“Надання таких повноважень керівникам ТЦК СП є порушенням принципів демократії. Наділення керівників ТЦК СП  повноваженнями щодо майнових інтересів громадян також надає широкі можливості для зловживання та нових корупційних схем”, — каже Марина Бекало.

Залужний прокоментував новий законопроєкт

Головнокомандувач Збройних сил України Валерій Залужний 26 грудня в ефірі телемарафону відповів на запитання щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Він заявив, що питаннями відстрочки від мобілізації мають займатися органи виконавчої влади, які визначитимуть, кого призивати або не призивати.

“Кого буде призивати держава – не моя компетенція. Мені потрібні люди, боєприпаси та зброя, щоб продовжувати ведення бойових дій”, – сказав головнокомандувач ЗСУ.

ДЖЕРЕЛОТСН
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Популярне

Поділитися дописом:

Більше подібного
ТУТ

Заборгованість на ринку електроенергії України досягла 34,5 млрд грн

Український енергетичний сектор опинився у кризовій ситуації через рекордний...

Кабмін зменшує штат: скорочення торкнулося шести органів виконавчої влади

Кабінет Міністрів України ухвалив постанову про скорочення граничної чисельності...

На Дніпропетровщині шахрай викрав понад 870 тисяч гривень у матері військового

На Дніпропетровщині шахрай скористався довірою матері зниклого військового та...

В ЄС шукатимуть майно українців, куплене за “корупційні кошти”

Як повідомляють наші джерела, з поверненням Дональда Трампа в...

Правоохоронці розслідують фінансову діяльність сина колишнього Прем’єр-міністра України Миколи Азарова

Слідчих цікавить інформація про банківські рахунки Азарова-молодшого: поточні, карткові,...

Двоє киян постануть перед судом за підпали майна військових

Двох мешканців Києва судитимуть за організацію підпалів майна військовослужбовців...

Майно першої заступниці голови НБУ розпродають через суд

Перша заступниця голови Національного банку України Катерина Рожкова повідомила...

Працівники “Ощадбанку” організували схему з крадіжки коштів клієнтів

Правоохоронці на Львівщині викрили групу працівників банку, які за...